Większość kobiet i mężczyzn rozpoczynających spotkania towarzyskie z płcią przeciwną po dłuższej przerwie, popełnia gafy, które mogą zaprzepaścić szanse na dłuższą znajomość.
Często zdarza się, że z powodu zdenerwowania, bądź rozkojarzenia "randkowicze" dopuszczają się nietaktownych zachowań, których stanowczo należy unikać, jeśli chce się wywrzeć dobre wrażenie. Poniżej przedstawionych jest 12 najczęstszych błędów oraz rady jak ich unikać.
1. Spóźnianie się jest bardzo źle widziane. Każdy chciałby, aby jego czas był szanowany, nie można dezorganizować czyichś planów. Niepunktualne stawianie się na umówione spotkanie traktowane jest jako przejaw lekceważenia.
2. Nie należy być zbyt poważnym. Chcąc wypaść jak najlepiej, zapomina się często o żartach, uśmiechu, rozluźnieniu napiętej na początku spotkania atmosfery. Osoba zaproszona na randkę oczekuje, że czas ten spędzi w miłym otoczeniu, na przyjemnej, lekkiej pogawędce. Randka nie może zmienić się w konferencję...
3. Bezustanne mówienie odstrasza słuchacza. Nie dając rozmówcy dojść do słowa, niczego nie można się o nim dowiedzieć, również tego, czy cieszy się ze spotkania...
4. Niesłuchanie interlokutora także może doprowadzić do nieprzyjemnej sytuacji, szczególnie wówczas, gdy prosi o wyrażenie sądu na przedstawiony przed chwilą temat. Żenującą jest prośba o powtórzenie niesłyszanych słów, gdyż stanowi ona dowód na brak zainteresowania kwestią podjętą przez towarzysza.
5. Obwinianie innych - szefów za zwolnienie z pracy, ex- małżonków za rozwód, rodziców za złe wychowanie, etc. zniechęci nawet najbardziej cierpliwego słuchacza. Wkrótce można obwiniać nowopoznaną osobę za niechęć powtórnego spotkania...
6. Kolejny błąd, to udawanie, że jest się inną osobą, niż w rzeczywistości. Takie zachowanie rzadko popłaca, zazwyczaj wypada się sztucznie, a próby utrzymywania nieprawdziwego wizerunku doprowadzić mogą do wielu zawstydzających sytuacji.
7. Bycie totalnym pesymistą. Niektórzy ludzie wciąż narzekają- na rodzinę, władze, pogodę, wszelkie rzeczywiste i możliwe zło świata. Takie osoby są nielubiane, unika się spotkań z nimi, nikt nie ma ochoty bezustannie wysłuchiwać negatywnych opinii na dowolny temat i kasandrycznych przepowiedni.
8. Dyskryminowanie płci przeciwnej. Wypowiadanie stereotypowych sloganów postponujących którąś z płci wywołuje antypatię i złość u obrażanej w ten sposób osoby. Takie uwagi są bowiem bezpodstawne i krzywdzące.
9. Pytania o stan posiadania rozmówcy są stanowczo zakazane. Nie należy dociekać jakim samochodem się porusza, z jakiego kruszcu zrobiona jest jego/jej biżuteria, ile zarabia, etc. Brak zainteresowania oczywiście też nie jest mile widziany, najlepiej znaleźć złoty środek i delikatnie okazywać ciekawość.
10. Desperackie poszukiwanie partnera również nie sprzyja spotkaniom. Wyznania w stylu: "To jest moja pierwsza randka od wielu miesięcy" prawdopodobnie spłoszą zaproszoną osobę.
11. "Kłamstwo ma krótkie nogi." Warto pamiętać o tej maksymie, nieszczerość jest strategią krótkoterminową, utrzymywanie prawdy w tajemnicy nie tylko kosztuje wiele wysiłku, ale często jest wręcz niemożliwe. Jeśli kłamstwa wyjdą na jaw, osoba oszukana poczuje się znieważona i straci zaufanie do tego, kto ją tak potraktował.
12. Kłótliwość. Dyskusje o polityce i religii na pierwszej randce mogą być ryzykowne, bezpardonowe głoszenie swych racji może zrazić interlokutora. Nie znaczy to oczywiście, że nie wolno się przyznawać do swych sympatii politycznych czy przynależności religijnej, ale z pewnością nie można narzucać ich nowopoznanej osobie.
Randka ma duże szanse być udaną, nawet jeśli nie wszystko pójdzie tak, jak zostało zaplanowane. Uśmiech lub subtelny żart rozluźnią atmosferę, a świadomość nietaktownych zachowań pozwoli na ich uniknięcie. Najważniejsze jednak, by być sobą i po prostu miło spędzić czas.
Babà jest pochodną ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach, typowego dla polskiej tradycji ludowej. Uważa się że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodkości. »